TB ellátások

Kedvezményszabály harmadik, negyedik gyermekre

Sokan keresnek meg olyan kérdéssel, milyen ellátás jár, és főképpen mennyi összegre számíthatnak a következő gyermek születésekor. A kedvezményszabályról már sokan hallottak, olvastak, itt is olvashattatok erről, hogy mi várható, ha jön a kistesó. De mi van akkor, ha a harmadik, negyedik, esetleg ötödik gyermek jön? 

Kezdjük a jogszabállyal, mindig az a jó kiindulópont: “Ha a gyermek gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozást segítő ellátás igénybe vétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint az újabb gyermek születése okán számított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az ellátást megállapítani, amennyiben az utolsóként megállapított ellátás alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra.”

A jogszabály tehát az utolsóként született gyermeket említi viszonyítási alapként. Ha megszületik a harmadik gyermekünk, akkor az utána járó ellátásnál a második után járó ellátáshoz viszonyítunk, a negyedik gyermekünk esetében pedig a harmadik után járó ellátás lesz a viszonyítási alap.

Mindehhez az kell (CSED és GYED esetében is), hogy a következő gyermek szülessen meg legkésőbb az előző gyermek 4. életévének betöltéséig, illetve az anya/szülő ugyanabban a munkaviszonyban/jogviszonyban legyen a következő gyermek születésekor is, mint az előző gyermek születésekor volt. Vagyis abból menjen el ismét szülni, amiből az előző gyermek születésekor is elment. (vagy apa esetében ugyanazon munkaviszonyból/jogviszonyból igényelje a GYED-et).

Ha tehát az első gyermeknél volt egy ellátásunk, a második gyermek előtt visszamentünk valamennyit dolgozni, ami megemelte a második gyermek után járó ellátásunkat, majd érkezik a harmadik baba, akkor a harmadik baba esetében már minimum a második gyermek után járó ellátásokat kell kapja a szülő – persze, ha a kedvezményszabály feltételeinek megfelel.

Személyre szabott tanácsadás részletei itt.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük