Munkajog, Munkaügy

Orvosi vizsgálat – mikor jár a kieső időre bérezés?

A 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről 55. §-a rendelkezik arról, mely esetekben mentesülhet a munkavállaló a munkavégzési kötelezettség alól. Azt már sokan tudják, hogy a számos eset között szerepel a kötelező orvosi vizsgálat, valamint az emberi reprodukciós eljárással összefüggő, egészségügyi intézményben történő kezelés is. Több kérdést is feltehetünk ezzel kapcsolatban, például elmehetek fogorvoshoz munkaidőben? Ha várandós vagyok, de a vizsgálat munkaidőben van, köteles a munkáltatóm elengedni? Lombikbébi programban veszünk részt a párommal, a kezelések pedig munkaidőben vannak. El kell engednie a munkáltatómnak? És ha igen, ezekre a távollétekre jár bérezés? Érdemes külön-külön megvizsgálni az eseteket, mert különböző válaszokat kapunk.

A 55. § (1) bekezdése kimondja, hogy “a munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól az alábbi esetekben: ….

b) a jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő, egészségügyi intézményben történő kezelés, valamint

c) a kötelező orvosi vizsgálata tartamára, továbbá….”

Az tehát jól látható, hogy a lombik és az inszemináció, mint emberi reprodukciós eljárás olyan kezelés, aminek időtartamára a munkáltatónak el kell engednie a munkavállalót munkaidőben. Elengedni nyilván akkor tudja, ha a munkavállaló tájékoztatja a munkáltatót a programban, a kezelésben való részvételről.

A másik egészségügyi kategória a kötelező orvosi vizsgálat, így azt kell tisztáznunk, mi számít kötelező orvosi vizsgálatnak. Ezt a 294. § (1) bekezdése határozza meg: “…d) kötelező orvosi vizsgálat: az az orvosi vizsgálat, amelyen a munkavállalónak munkaviszonyra vonatkozó szabály előírása alapján részt kell vennie, ideértve a várandós állapotra tekintettel előírt orvosi vizsgálatot is,…”

A fogorvosi vizsgálat tehát, amennyiben a munkaviszonyra vonatkozó szabály előírása nem tesz róla említést, nem kötelező orvosi vizsgálat, így nincs mentesülés sem annak idejére. Mentesül a munkavállaló azonban minden olyan kötelező vizsgálatra, ami a munkaviszonyból ered, és kötelezően előírják az azon való részvételt. Ezt ledolgozni máskor nem kell, sem szabadságot kivenni, mert a munkavégzés alól ezen időszakok alatt mentesül a munkavállaló. Mint a jogszabályból látszik, a várandósság állapotára tekintettel előírt orvosi vizsgálatok is ide tartoznak. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy minden vizsgálatot a munkaidő kellős közepére kell tenni, valamint, hogy aznap egész nap mentesül a munkavállaló a munkavégzési kötelezettség alól. Törekedni kell arra, hogy az időpontok reggelre, munkaidő utánra essenek, de amennyiben a vizsgálat munkaidőben van, akkor a munkáltatónak arra a pár órára el kell engednie a munkavállalót.

Már csak az a kérdés, hogy ezekre a kieső időkre jár-e bérezés. A választ a 146. § (3) bekezdésének b) pontja adja meg: “… A munkavállalót távolléti díj illeti meg, ….. b) az 55. § (1) bekezdés c)-g) pontban és 55. § (2) bekezdésben meghatározott esetben.”

Láthattuk fent, hogy az emberi reprodukciós eljárás az 55. § (1) bekezdés b) pontja, vagyis ebben az esetben nem jár távolléti díj a munkavállaló számára, bérezés nem illeti meg. A c) pontra, vagyis a kötelező orvosi vizsgálatra azonban jár távolléti díj, vagyis bérezés a munkavállaló számára.

Személyes tanácsadásért keress bizalommal: bernadett@munkavallaloert.hu 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük